Alkaloīdi
Alkaloīdu nozīme

Alkoloīdi pēc savas būtības ir jaukta dažādu augu sastāvdaļu grupa, kas satur slāpekli, tādi kļūstot par bioloģiski aktīviem. Lai arī alkoloīdi ir ķīmiski līdzīgi, tie ir dažādi pēc savas funkcijas, tāpēc tos nevar apskatīt kā vienu kopu.

Alkaloīdus nosacīti var iedalīt šādās grupās:

  • Tropāns (vai pirolidīns)
  • Izohinolīns
  • Piridīns
  • Pirolizidīns
  • Hinolīns
  • Indols
  • Purīns

Alkaloīdi augam nodrošina vairākas funkcijas, pašas populārākās ir skābju saglabāšana un to transportēšana, auga elementu aizsargāšana un aizsardzība no kaitēkļiem.

Ir svarīgi zināt, ka alkaloīdus deaktivizē tanīni, tāpēc vienā izstrādē likt augus ar lielu alkaloīdu un tanīnu saturu ir nepareizi. Protams, ja nav mērķis neitralizēt alkaloīdus un iegūt kādus citus efektus no izvēlētā auga!

Tropāns

Tropāna alkaloīdus sintezē no aminoskābēm ornitīns, putrescīns vai prolīns. Tie satur pirolidīna un piperidīna gredzenu, kuri savstarpēji ir saistīti. Šie alkaloīdi, galvenokārt, attiecas uz nakteņu dzimtu, lai arī ar izņēmumiem.

Alkaloīds Iedarbība
Hiosciamīns Atropīns Skopolamīns Antiholīnerģisks; Midriātisks (paplašina zīlītes); Spazmolītisks; Pretsekrēcijas līdzeklis; Pretvemšanas līdzeklis;
Kokaīns Lokāls anestēzijas līdzeklis; Narkotika;

Vispazīstamākie tropāna alkaloīdi ir atropīns, hiosciamīns un skopolamīns, kas sastopami tikai Nakteņu dzimtas augos. Visi šie alkaloīdi ir antiholīnerģiski  un tiek izmantoti gludo muskuļu spazmu mazināšanai un sekrēciju samazināšanai, īpaši gremošanas traktā. Skopolamīnu lieto arī, lai novērstu kustību slimības un kā zāles pirms ķirurģiskas iejaukšanās, jo tā unikālā centrālo nervu sistēmu nomācošā iedarbība nav novērota  hiosciamīnam. Lielākas hiosciamīna devas ir halucinogēnas, un šie augi vēsturiski ir izmantoti rituāliem nolūkiem. Svarīgs bronhodilatators ipratropijs ir sintētisks hiosciamīna atvasinājums.

Izohinolīna alkaloīdi

Ir vairāki svarīgi zāļu izohinolīna alkaloīdi. Visi šie alkaloīdi augos tiek sintezēti no tirozīna.

Alkaloīds Iedarbība
Berberīns rūgtais gremošanas stimulants, kuņģa-zarnu trakta toniks, pretmikrobu līdzeklis, imūnstimulātors
Papaverīns, morfīns, kodeīns pretsāpju līdzeklis, pretklepus līdzeklis, nomierinošs narkotisks līdzeklis
Koridalīns pretsāpju līdzeklis
Emetīns vemšanas līdzeklis (liela deva), atkrēpošanas līdzeklis (maza deva), prettārpu līdzeklis (vidēja deva)
Sangvinarīns pretmikrobu, pretaudzēju
Palmatīns rūgts gremošanas stimulants

Piridīna alkaloīdi

Piridīna alkaloīdus augos sintezē no lizīna. Tālāk ir uzskaitīti daži medicīniski nozīmīgu piridīna alkaloīdu piemēri.

Alkaloīds Iedarbība
Lobelīns nikotīna agonists, spazmolīts, atkrēpošanas līdzeklis
Nikotīns atkarību izraisošs
Trigonelīns iespējams, hipolipidēmisks
Piperīns palielina zarnu caurlaidību

Pirolizidīna alkaloīdi

Pirolizidīna alkaloīdus (PA) augos sintezē no ornitīna. Tie ir medicīniski nozīmīgi, jo grupā ir ievērojami hepatotoksīni .

Piezīme:  tikai PA ar nepiesātinātām necīna bāzēm ir hepatotoksiskas. Piesātinātās bāzes (piemēram, Echinacea spp un Arnica spp) nav toksiskas.

Toksiskās nepiesātinātās bāzes kļūst bīstamas tikai pēc tam, kad aknās notiek citohroma P450 enzīmu sistēma, kas tiek metabolizēta aknās par alkilējošiem pirola esteriem. Šie elektrofīlie starpprodukti viegli uzbrūk DNS. Tā kā tie veidojas aknās, tie mēdz izraisīt vislielāko kaitējumu hepatocītiem.

Hepatocīti tiek iznīcināti, un fibroze mēdz tos aizstāt. Šis bojājums izpaužās ap venām aknās. Ar pietiekamu nepiesātināto PA uzņemšanu fibroze var traucēt asins plūsmu caur aknām, kas ir pietiekami, lai izraisītu stāvokli, kas pazīstams kā aknu vēnu okluzīvā slimība. Var rasties dzelte un aknu mazspēja, kas dažiem cilvēkiem, kuri ir īpaši jutīgi vai jau hronisku aknu slimību ietekmēti, var beigties ar nāvi, ja vien nav pieejama aknu transplantācija. Aktivētām nepiesātinātajām PA var būt arī toksiska ietekme uz citiem audiem, īpaši nierēm, ja tie nonāk apritē. Tādējādi nepiesātinātos PA nevajadzētu uzskatīt tikai par hepatotoksīniem.

Protams, ka ne uz visiem PA iedarbojas vienādi stipri un mērena to lietošana neko sliktu nenodarīs, neskaitot gadījumus, ja ir kādas hroniskas aknu slimības! Savukārt, lielāku devu lietošana, dienu dienā, radīs aknu bojājumus.

Der zināt: Glycyrrhiza glabra (lakricā) atrodamais hepatoprotektīvais saponīna glikozīds- glicirizīns aizsargā žurku aknas no ļoti toksiskā pirolizidīna alkaloīda retrorsīna.

Hinolīna alkaloīdi

Hinolīna alkaloīdus augos sintezē no triptofāna vai triptamīna. Tie ir neparasti ar to, ka satur divus slāpekļa atomus, vienu galvenā skeleta iekšpusē un otru ārpusē. Viena no pirmajām pasaules nozīmes farmaceitiskajām zālēm hinīns ir hinolīna alkaloīds. Neapstrādāti Cinchona ekstrakti tika veiksmīgi izmantoti malārijas ārstēšanai daudzus gadus, un tos ar laiku tikai aizstāja izolēts hinīns.

Atsevišķo hinolīna alkaloīdu piemēri un darbības

Alkaloīdi Iedarbība
hinīns, hinidīns pretmalārijas līdzeklis, drudzis, mazina muskuļu krampjus, rūgts gremošanas stimulators
kusparīns rūgts gremošanas toniks

Indola alkaloīdi

Indola alkaloīdus sintētiski iegūst no triptofāna vai triptamīna. Šie savienojumi satur arī divus slāpekļa atomus. Pastāv dimēra formas (divi indoli, kas savienoti kopā), kā rezultātā veidojas četri slāpekļa savienojumi. Šajā grupā ir atrasts liels skaits medicīnisko alkaloīdu, tostarp daži no visievērojamāk aktīvākajiem līdzekļiem, piemēram, spēcīgas pretvēža zāles vinkristīns un vinblastīns.

Atsevišķo indola alkaloīdu piemēri un iedarbība

Alkaloīdi Iedarbība
vinblastīns, vinkristīns (piezīme: dimērs) pretaudzēju
ergometrīna grupa, ergotamīna grupa, ergotoksīna grupa migrēnas atvieglošana, vazokonstrikcija (antihemorāģiska), halucinogēna
rezerpīns netiešs hipotensīvs (vidēja deva), antipsihotisks līdzeklis (liela deva)
fizostigmīns miotisks (zīlīšu sašaurināšanās), holīnesterāzes inhibitors (netiešs holīnerģisks stimulants)
johimbīns alfa adrenerģiskais antagonists
gelsemīns kardiotonisks, pret neiralģisks, toksisks
strihnīns rūgta, toksiska
beta-karbolīni (harmīns, harmalīns) halucinogēns

Purīna alkaloīdi

Tā sauktos “metilksantīnus” augi sintezē no purīna nukleīnskābes ksantīna ar pievienotām metilgrupām.

Atsevišķo purīna alkaloīdu piemēri un darbības

Alkaloīdi Iedarbība
Kofeīns CNS stimulants, diurētiķis (vājš), vieglu atkarību izraisošs, rūgts
Teobromīns līdzīgs kofeīnam, diezgan rūgts, antioksidants
teofilīns CNS stimulants, diurētiķis (spēcīgs), spazmolītisks