Ziemzaļā kosa
Equisetum hyemale

   

  • Angliski: rough Horsetail
  • Vāciski: überwinternder Schachtelhalm
  • Zviedru: skavfräken
  • Igauņu: raudosi
  • Lietuviešu: šiurkštusis asiūklis
  • Krievu: хвощ зимующий

Ziemzaļā kosa ir augs ar vertikālu, sazarotu sakneni. Stublāji sasniedz 60(retāk 100cm) augumu. Augs ir daudzgadīgs (ziemzaļš), stāvu, apaļu un dobu stublāju. Stublājs vidēji 10mm diametrā. Stublāja galotnē viena vārpa, ovāla, smaila, 10-15mm gara.

Sporas izdala pavasarī.

Auga virszemes daļu ievāc visas vasaras garuma. Žāvē svaigā gaisā uz sietiem vai pakārtu, ēnainā un labi vēdināmā vietā. Drogu uzglabāt var papīra maisos līdz 2 gadiem.

Augā atrasts alkaloīds nikotīns, ekvizitīns u.c., C vitamīns un karotīns, dimetilsulfons, ēteriskā eļļa, sveķvielas, gļotvielas, ferulskābe un lielā daudzumā silīcijskābe. Makro- un mikroelementi: kālijs, kalcijs, magnijs, dzelzs, mangāns, varš, cinks, molibdēns, selēns, alumīnijs, niķelis, bors un jods.

Ārstnieciskā nozīme

Ziemzaļā kosa ir augs ar ārstnieciskām īpašībām, kurš sevī ietver daudz vērtīgu vielu. Par vienu no vērtīgākajām vielām tiek uzskatīta silīcijskābe, kura ir retā, šķīstoša formā. Tā ļauj augu pielietot kosas preparātus locītavu iekaisumu ārstēšanai, kā urīna dzenošus līdzekļus, sirds kaišu, cistītu un uretrītu gadījumā. Ziemzaļā kosa normalizē ūdens- sāļu vielmaiņu organismā, palīdz no organisma izvadīt lieko holesterīnu, smago metālu sāļus un citus toksiskus savienojumus.

Ziemzaļo kosu, kopā ar tīruma kosu mēdz izmantot, lai ārstētu hipertonisko slimību, aterosklerozi, podagru, locītavu reimatismu, slikti dzīstošas brūces, elpošanas orgānu slimības, žultsakmeņu slimību, iekšējās asiņošanas, dažādu izcelsmju tūsku.

Izmantojot šo augu, tas uzrāda labus rezultātus dizentērijas un tuberkulozes gadījumā.

Ziemzaļo kosu izmanto arī matu kopšanā, silīcijs uzkrājas pie matu saknēm, tādi tās barojot un veicinot to augšanu- tas ir lielisks līdzeklis, lai cīnītos ar plikpaurību.

Auga preparāti stimulē virsnieru dziedzeru garozas funkciju un iedarbojas citostatiski, tāpēc to bieži pielieto dažādu dermatožu- ekzēmas, neirodermatīta, psoriāzes, sarkanā kašķa, pat dzemdes ļaundabīgu audzēju ārstēšanai.

Labas pretiekaisuma, dezinficējošas un stiprinošas īpašības ziemzaļā kosa parāda ārstējot furunkulozi un seboreju.

Tautas medicīnā šī auga novārījumus pielietot, kā urīna dzenošu līdzekli, lai izvadītu nierakmeņus, ārstētu locītavu reimatismu, urīnpūšļa slimības, urīna nesaturēšanu, hematūriju, hronisku uretrītu, hemoroīdus, pārlieku spēcīgu menstruāciju, kā asiņošanu apturošu līdzekli. Šo līdzekli izmanto arī, kā sviedru dzenošu tuberkulozes gadījumā.

Ziemzaļās kosas nostādījumus lieto dzemdes vēža, dzeltenās kaites, caurejas ārstēšanai un kā apetītes rosinošu līdzekli.

Farmakoloģiskām vajadzībām izmanto auga virszemes daļu. Augs ir indīgs. Augam piemīt urīna dzenošas, savelkošas, asiņošanu apturošas un asinsspiedienu mazinošas īpašības.

Visbiežāk, ziemzaļo kosu lieto, lai ārstētu urīna pūsli un nieres, arī kā asiņošanu apturošu līdzekli (hemoroīdu, dzemdes asiņošanas un citu iekšējo asiņošanu gadījumā), sāpju remdējošu, sviedrējošu un atkrēpošanos veicinošu līdzekli.

Ziemzaļo kosu iesaka lietot sastrēgumu gadījumā, kuri rodas sliktas asinsrites ietekmē, tā rada labvēlīgu ietekmi, sirds tūskas, tūskas, kuņģa un aknu audzēju, zarnu darbības traucējumu gadījumā.

Preparāti uz Ziemzaļās kosas bāzes ir veiksmīgi pielietojami arī dažādu elpceļu problēmu gadījumā: tuberkuloze, bronhīts, pleirīts. Tie lieliski atbrīvo no galvas sāpēm, atjauno apetīti.

Auga virszemes daļu lieto dažāda veida asiņošanas apturēšanai- dzemdes, zarnu, kuņģa, deguna, plaušu u.c.

Ziemzaļo kosu lieto arī dermatoloģisku problēmu ārstēšanai. Ar tā sulu apstrādā brūces, čūlas un furunkulus. Tā novārījumu lieto vannā reimatisku sāpju, ekzēmu, dermatītu, ginekoloģisku iekaisumu novēršanai.

Nav ieteicams lietot

No ziemzaļās kosas der uzmanīties akūtu nieru iekaisuma gadījumā, kā arī cilvēkiem, kuri nepanes šī auga sastāvdaļas. Pirms lietot šo augu ir vēlams konsultēties ar speciālistu un precīzi noteikt tā devas.

Pārdozējot šo augu, tas var radīt toksisku iedarbību uz organismu un radīt saindēšanos, kā arī alerģisku reakciju.

Lasīt par parasto kreimeni ->