
![]() | ![]() | ![]() | ![]() | ![]() |
![]() | ![]() |
- Angliski: nodding Bur-marigold
- Vāciski: Nickender Zweizahn
- Zviedriski: nickskära
- Igauniski: longus ruse
- Lietuviski: pelkinis lakišius
- Krieviski: череда поникшая
Viengadīgs asteru dzimtas augs, 15–100 cm augsts. Stublāji ir stāvi, pliki vai klāti ar izvirzītiem dziedzermatiņiem. Lapas ir pretējas, veselas, lancetiskas, ar zobainām malām, sēdošas, gandrīz saplūdušas pie pamatnes. Kurvīši nokareni, 10–20 mm. plati, saplacināti, uz gariem kātiem.
Kurvīšos esošie ziedi ir stobrveida, zeltaini dzelteni, sterili; mediāna - cauruļveida, divdzimuma. Ir arī eksemplāri bez stobru ziediem, tad visi kurvīšos esošie ziedi ir cauruļveida. Turklāt abas auga formas var atrast vienā ziedkopā. Augļi ir 3-4 malu piramīdveida sēkleņi ar 3-4 vienādiem dzinumiem, kas ir divreiz īsāki nekā pats sēklenis. Augs zied jūnijā-septembrī, un sēklas nogatavojas jūlijā-oktobrī.
Virszemes daļa satur ogļhidrātus, organiskās skābes, flavonoīdus un to glikozīdus, ksantofilus (karotinoīdus), ēteriskās eļļas (0,05–1,34%), acetilēnu un poliacetilēnu atvasinājumus, sterīnus, kumarīnus, triterpenoīdus, tanīnus, taukskābes un kofeīnu. Ziedēšanas laikā C vitamīna saturs augā sasniedz 950 mg% (augstāks nekā upeņu ogās ), bet karotinoīdus - 50–60 mg%. Spēj uzkrāt mangānu. No auga ir izolēti šādi flavonoīdi: luteolīns, izokoreopsīns, cinarozīds, buteīns, sulfuretīns, sulfureīns, umbelferons, skopoletīns un eskuletīns.
Nokareno sunīti ievāc pumpurošanās fāzē vai pašā ziedēšanas sākumā, nogriežot lakstu galotnes un noplūcot lielas lapas. Vēlāk ievācot, tiek nogriezti tikai sānu zari bez samelnējušām ziedkopām. Žāvē labi vēdināmās telpās vai piespiedu žāvētājos 40–50 °C temperatūrā. Pēc žāvēšanas lielos kātus atdala no drogas (tos neizmanto).
Ārstnieciskā nozīme
Nokarenajam sunītim ir plašs farmakoloģiskās iedarbības klāsts, un tam praktiski nav kontrindikāciju.
Nokarenā sunīša auga preparātiem piemīt antialerģiska, desensibilizējoša, antihipoksiska, antioksidanta, pretmikrobu, pretvīrusu, protisticīda, fungicīda, hepatoprotektīva, diurētiska, imunostimulējoša, pretdrudža, sviedrējoša, pretiekaisuma, brūču dzīšanas un tonizējoša iedarbība. Eksperimentā noteikts, ka auga tinktūrai ir nomierinoša un hipotensīva iedarbība, tā palielina sirds kontrakciju amplitūdu, uzlabo gremošanu un normalizē vielmaiņu.
Nokareno sunīti lieto enterokolīta, gastrīta, hroniska hepatīta, pankreatīta, aknu cirozes, dizentērijas, helmintozes, saindēšanās ar pārtiku, dispepsijas, žultsakmeņu un urolitiāzes, glomerulonefrīta, liesas audzēju, diabēta, polihidramnija un tūskas grūtniecības laikā, neirodermīta, ekzēmas, alopēcijas, trofisko čūlu, amenorejas, odontalģijas, galvassāpju, katarāla rinīta, tonsilīta, akūtu elpceļu infekciju, podagras, rahīta, konjunktivīta, hipertensijas, radiācijas bojājumu un citu slimību gadījumā.
Klīniskajos pētījumos ir pierādīti pozitīvi rezultāti bronhiālās astmas, pankreatīta un papilomatozes ārstēšanā bērniem. Ir konstatēts, ka šī auga preparāti stimulē virsnieru dziedzeru darbību un ir ļoti efektīvi psoriāzes ārstēšanā.
Ne mazāk populārs nokarenais sunītis ir kā ārējs līdzeklis pret dažādām ādas slimībām. Uzlējumi, novārījumi un tinktūras, vannu un komprešu veidā augs tiek izmantots furunkulozes, pinņu, alerģiska rakstura izsitumu, neirodermīta, ekzēmas, psoriāzes, epidermofitozes, alopēcijas areatas, vitiligo, taukainas seborejas, mikozes, piodermas, mastīta, ļaundabīgu audzēju, strutainu brūču, trofisko čūlu ar iekaisuma pazīmēm ārstēšanai.
Ārstējot ādas bojājumus, lietojot auga novārījumus un uzlējumus ārīgi, ieteicams augu lietot arī iekšķīgi. Grūti dzīstošām brūcēm un čūlām cilvēki dažreiz gatavo pulverus no sasmalcinātām lapām, tādējādi attīrot brūci un veicinot ātrāku dzīšanu.
Pediatrijā preparāti, kuru pamatā ir nokarenais sunītis, tiek izmantoti kā antitoksisks, antiseptisks, nomierinošs un tonizējošs līdzeklis. Šis augs ir neaizstājams vannām bērniem ar diatēzi, ko pavada izsitumi, tautā saukti par skrofulozi.
Ginekoloģijā auga uzlējumu izmanto vannu un mikroklizmu veidā sieviešu dzimumorgānu iekaisuma slimību ārstēšanai.