Parastā zalktene
Daphne mezereum

   

  • angliski: Mezereon
  • vāciski: Gemeiner Seidelbast
  • zviedru: tibast
  • igauņu: harilik näsiniin
  • lietuviešu: paprastasis žalčialunkis
  • krievu: волчеягодник обыкновенный

Sinonīmi/ latviešu apvidvārdi: zeltiņš (Mazzalves).

Parastā zalktene ir krūms augumā no 30-180cm. Tai ir dzeltenīgi- pelēcīga miza un stāvi stublāji. Lapas izkārtotas zaru galotnēs pamīšus, izstiepti lancetveidīgas formas. Ziedi smaržīgi, taurītes veida ar hiacintēm līdzīgu aromātu, ziedlapiņas tumši rozā vai sarkanā krāsā. Ik pavasari, kā nokusis sniegs, ziedi plaukst uz kailiem stublājiem, tā kā ir novietoti iepriekšējā gada lapu pazarēs. Šo parādību sauc par kaulifloriju. Augļi sulīgi, spilgti sarkani kauleņi, pārklājot stublāju un zarus zem lapām.

Ārstnieciskam nolūkam, pamatā, izmanto parastās zalktenes mizu. To ievāc līdz augs ir sācis ziedēt- agrā pavasarī un vasaras pirmajā pusē. Nogriežot zarus, tai nogriež mizu plānās strēmelēs un izkārto vienā kārtā uz žāvēšanas sietiem, labi vēdināmā un sausā vietā. Kamēr miza vēl ir mitra, pie tās skarties klāt var tikai cimdos, jo augs ir indīgs un var radīt ādas bojājumus, taču ilgstoša kontakta gadījumā, augs var radīt visa organisma saindēšanos. Mēdz ievākt arī parastās zalktenes augļus- vasaras beigās. Tām ir nepieciešama specializēta piespiedu žāvēšana, zemās temperatūrās.

Vairums tās ārstnieciskās īpašības ir pamatojamas ar augā esošo, indīgo sveķvielu mezereīnu un glikozīdu dafnīnu, kurš nomāc K vitamīnu. Šīs vielas ir sastopamas visās auga daļās. Parastās zalktenes mizā ir sveķvielas, vaski, augu tauki un gumijvielas. Augļos sastopams glikozīds kokkognīns, kumarīns, pigmenti, cukurs un ēteriskās eļļas.

Ārstnieciskā nozīme

Zinātnieki ir noskaidrojuši, ka parastajai zalktenei piemīt caureju veicinoša, antibakteriāla, miegu veicinoša un fitoncīdu iedarbība, taču ārstēšanās ar to ir bīstama. Kumarīns dafnīns un dafnetīns rada antikoagulanta un antibiotisku aktivitāti, to summa rada arī pret audzēju iedarbību. Mezereīns, pēc eksperimentāliem pētījumiem, spēj radīt antileikēmisku aktivitāti. Šobrīd šis augs tiek pētīts, kā potenciāls augs pret tromboflebītu un dažāda veida audzējiem. Šis ir viens no retajiem augiem, kura potenciālu ievēro oficiālā medicīna.

Tautas medicīnā parastā zalktene ir populārs augs. Augļu novārījumus un nostādinājumus rekomendē, kā caureju veicinošu un drudzi mazinošu līdzekli.

Izvilkumus, ekstraktus un ziedes no parastās zalktenes augļiem un izvilkumus no mizas, izmanto ascīta un trombozes ārstēšanai, lieto, kā caurejas, vemšanas un pret helmintu līdzekli, var izmantot pret klepu, zobu sāpēm, rīkles un gremošanas trakta audzējiem, kuņģa vēža, dizentēriju, dzelteno kaiti, kā arī konjunktivīta un dermatomikožu gadījumā.

Ārīgi parasto zalkteni lieto pret neiralģiju, radikulītu, išiasu, podagru, paralīzi, poliartrītu un locītavu sāpēm.

Nav ieteicams lietot

Saindēšanās gadījumā uzreiz nepieciešams meklēt ārsta palīdzību, jo augs ir tik indīgs, ka ārsti var arī nepaspēt izglābt!

Auga visas daļas ir indīgas. Indīgs pat ir no tā ievākts medus. Ieelpojot šī auga mizas putekļus, tiek kairinātas gļotādas, kas radīs iesnas, klepu un šķaudīšanu. Ja, šīs daļiņas nonāks acīs, izveidosies konjunktivīts. Augu aiztiekot ar kailām rokām var rasties arī nelieli apdegumi uz ādas.

Saindējoties ar parasto zalkteni rodas dedzinoša sajūta mutē, sāpes kuņģī, siekalu izdale, tad sākas slikta dūša, vemšana un caureja.

Tiek zaudēts daudz šķidruma, rodas vājuma sajūta, galvas reiboņi un krampji. Kairinošā mezerīna ietekmē, gremošanas traktā veidojas asiņojošas čūlas. Oksikumarīna atvasinājumi un glikozīds dafnīns mazina asins recēšanu un vemšanas masā un izkārnījumos parādās asins klātbūtne.

Saindējoties ar parasto zalkteni steidzīgi jāvēršas pie mediķiem, taču tā nav garantija, ka mediķi spēs izglābt cilvēku, jo šis augs ievērojami ietekmē (bremzē) sirdsdarbību.

Šo augu nedrīkst dot bērniem, grūtniecēm un barojošām māmiņā, gados vecākiem cilvēkiem (kuru organisms ir novājināts no slimībām). Augu nedrīkst lietot arī ja ir iekšējās asiņošanas, sirds nepietiekamība, tahikardija un aritmija.

Receptes

Parastās zalktenes novārījums

Novārījumu lieto nervu sistēmas slimību ārstēšanā, tai skaitā arī epilepsijas ārstēšanai. Tas iedarbojas nomierinoši un palīdz bezmiega gadījumā.

Novārījumu lieto arī ārīgi un nosacīti iekšķīgi, lai ārstētu īdošu dermatozi, zobu sāpes, iekaisuma acu slimības.

25gr. mizas aplej ar 1L ūdeni un vāra uz mazas liesmas, katliņā ar vāciņu. Vāra 10-15 minūtes, pēc tam ļauj ievilkties. Lieto pa 5ml, ne vairāk kā 3 reizes diennaktī.

Parastās zalktenes ziede

Lieto kā antineiralģisku līdzekli. 30ml. zalktenes mizas ekstraktam eļļā pievieno 50gr.lanolīna un tad lēnām, maisot pievieno 50gr. vazilīna. Sāpošās vietas saziež un notin ar audeklu.

Lasīt par parasto zelteni->