Piesātināto taukskābju vispārīgās īpašības
Ķīmiski piesātinātās taukskābes (PTS) ir vielas ar oglekļa atomu vienkāršajām saitēm. Šie ir viskoncentrētākie tauki.
PTS var būt dabiskas vai mākslīgas izcelsmes. Mākslīgie tauki ir margarīns , bet dabīgie tauki ir sviests, cūkgaļas tauki utt.
PTS ir atrodami gaļā, piena produktos un dažos augu pārtikas produktos. Šādu tauku īpašā īpašība ir tā, ka tie istabas temperatūrā nezaudē savu cieto formu.
PTS piepilda cilvēka ķermeni ar enerģiju un aktīvi piedalās šūnu veidošanās procesos. Piesātinātās taukskābes ir sviestskābe, kaprilskābe, kapronskābe un etiķskābe. Kā arī stearīnskābe, palmitīnskābe, kaprīnskābe un citas.
Neaizvietojamās taukskābes organismā parasti tiek uzglabātas "rezervē" tauku nogulšņu veidā. Hormonu (adrenalīna un noradrenalīna, glikagona u. c.) ietekmē asinsritē izdalās PTS, atbrīvojot organismam enerģiju.
Dienas nepieciešamība pēc piesātinātajām taukskābēm
Piesātināto taukskābju nepieciešamība ir 5% no kopējās cilvēka ikdienas uztura. Ieteicams patērēt 1–1,3 g tauku uz 1 kg svara. Piesātināto taukskābju nepieciešamība ir 25% no kopējā tauku daudzuma. Pietiek apēst 250 g zema tauku satura biezpiena (0,5% tauku), 2 olas, 2 tējk. olīveļļu.
Piesātināto taukskābju nepieciešamība palielinās:
- dažādu plaušu slimību gadījumā: tuberkuloze, smagas un progresējošas pneimonijas formas, bronhīts, plaušu vēža agrīnās stadijas;
- Kuņģa čūlu, divpadsmitpirkstu zarnas čūlu, gastrīta ārstēšanas laikā. Aknu, žultspūšļa vai urīnpūšļa akmeņiem;
- Intensīvas fiziskas slodzes laikā;
- Cilvēka ķermeņa vispārēja izsīkuma gadījumā;
- Kad pienāk aukstā sezona un ķermeņa sildīšanai tiek tērēta papildu enerģija;
- Grūtniecības un zīdīšanas laikā;
- Tālo Ziemeļu iedzīvotāju vidū.
Piesātināto taukskābju nepieciešamība samazinās:
- ar ievērojamu lieko ķermeņa svaru (ir nepieciešams samazināt neaizvietojamo taukskābju patēriņu, bet ne pilnībā tās izslēgt!);
- Ar augstu holesterīna līmeni asinīs;
- Sirds un asinsvadu slimības;
- Diabēts;
- Kad samazinās organisma enerģijas patēriņš (atpūta, mazkustīgs darbs, karstā sezona).
Neaizvietojamo taukskābju sagremojamība
Piesātinātās taukskābes organismā uzsūcas slikti. Šādu tauku patēriņš prasa ilgstošu pārstrādi enerģijā. Vislabāk ir lietot tos produktus, kuros ir mazs tauku daudzums. Patēriņam izvēlieties liesu gaļu: vistas, tītara, arī zivis ir piemērotas. Piena produkti ir labāk sagremojami, ja tiem ir zems tauku saturs.
Piesātināto taukskābju derīgās īpašības, to ietekme uz ķermeni
Piesātinātās taukskābes tiek uzskatītas par viskaitīgākajām. Bet, ja ņemam vērā, ka mātes piens ir piesātināts ar šīm skābēm lielos daudzumos (īpaši laurīnskābi), tad taukskābju patēriņš mums ir raksturīgs no dabas. Un tām ir liela nozīme cilvēka dzīvē. Jums tikai jāzina, kuri pārtikas produkti ir vislabākie.
Dzīvnieku tauki ir vērtīgākais enerģijas avots cilvēkiem. Turklāt, tās ir neaizstājama sastāvdaļa šūnu membrānu struktūrā, kā arī dalībniece hormonu sintēzes procesos. Tikai piesātināto taukskābju klātbūtnes dēļ, notiek veiksmīga A, D, E, K vitamīnu un daudzu mikroelementu uzsūkšanās organismā.
Pareiza piesātināto taukskābju lietošana palīdz uzlabot potenci, regulē un normalizē menstruālo ciklu. Optimāla taukainas pārtikas lietošana paildzina un uzlabo iekšējo orgānu darbību.
Mijiedarbība ar citiem elementiem
Ir ļoti svarīgi, lai piesātinātās taukskābes mijiedarbotos ar svarīgākajiem elementiem. Tie ir vitamīni , kas pieder taukos šķīstošo vitamīnu klasei.
Pirmais un vissvarīgākais šajā sarakstā ir A vitamīns. Tas ir atrodams burkānos, hurmās, paprikā, aknās, smiltsērkšķos un olu dzeltenumos. Pateicoties tam – veselīga āda, grezni mati, spēcīgi nagi.
Vēl viens svarīgs elements ir D vitamīns, kas palīdz novērst rahītu.
Pazīmes, kas liecina par neaizvietojamo taukskābju trūkumu organismā
- nervu sistēmas darbības traucējumi;
- Nepietiekams svars;
- Nagu, matu, ādas stāvokļa pasliktināšanās;
- Hormonālā nelīdzsvarotība; neauglība.
Pazīmes, kas liecina par piesātināto taukskābju pārsātinājumu organismā:
- ievērojams liekais ķermeņa svars;
- Ateroskleroze;
- Diabēta attīstība;
- Paaugstināts asinsspiediens, traucēta sirds darbība;
- Akmeņu veidošanās nierēs un žultspūslī.
Faktori, kas ietekmē piesātināto taukskābju saturu organismā
Atteikšanās lietot neaizvietojamās taukskābes (PTS) rada paaugstinātu stresu organismam, jo tam tauku sintezēšanai jāmeklē aizstājēji no citiem pārtikas avotiem. Tāpēc PTS patēriņš ir svarīgs faktors piesātināto tauku klātbūtnē organismā.
Piesātinātās taukskābes skaistumam un veselībai
Pareiza piesātināto taukskābju lietošana uzturā padarīs jūsu izskatu veselīgu un pievilcīgu. Grezni mati, spēcīgi nagi, laba redze, veselīga āda - visi šie ir neatņemami rādītāji pietiekamam tauku daudzumam organismā.
Ir svarīgi atcerēties, ka neaizvietojamās taukskābes ir enerģija, kas jāpatērē, lai izvairītos no lieku "rezervju" veidošanās. Piesātinātās taukskābes ir būtiska veselīga un skaista ķermeņa sastāvdaļa!