Unikālais argānijas koks, kura augļi tiek izmantoti kā izejviela eļļas ražošanai, aug tikai vienā vietā – Marokas dienvidrietumos, kas atrodas Āfrikas ziemeļrietumos. Nepretenciozais apstākļiem, lieliski pielāgojies tropiskajam klimatam un sausumam, šis mūžzaļais koks var sasniegt 15 metru augstumu un tiek uzskatīts par retu “garaknu” Marokas florā. Koka dzeltenā, rūgtenas garšas, gaļīgā augļa kauliņš satur 2-3 kodolus, kas pēc formas atgādina mandeles .
Argāna eļļa, ko iegūst, auksti presējot augļu kauliņā esošos kodolus, jau sen tiek uzskatīta par vienu no dārgākajiem augu valsts produktiem. Eļļas augstās izmaksas ir saistītas ar ierobežoto koka izplatību, lielo izejvielu daudzumu, kas nepieciešams tās iegūšanai, kā arī tāpēc, ka šī vērtīgā produkta ražošana ir darbietilpīgs un ilgstošs process. Lai iegūtu 1,5-2 litrus argāna eļļas, nepieciešami gandrīz 100 kg augļu (raža no 12-13 kokiem), kas satur 30 kg kauliņu, no kuriem iegūst apmēram 3 kg kodolu, kurus izmanto eļļas pagatavošanai. Marokas eļļa var būt 3 veidu: auksti spiesta no grauzdētām sēklām (tikai kulinārijai), auksti spiesta no neapgrauzdētām sēklām (veselībai vērtīgo vielu augstās koncentrācijas dēļ, piemērota medicīniskai lietošanai un kulinārijai), kosmētiskā eļļa no neapgrauzdētām sēklām.
Kā izvēlēties?
Sekojot berberu tradīcijām, eļļu joprojām ar rokām ražo sievietes. Atcerieties, ka šādā veidā ražota eļļa nevar būt lēta. Tāpēc pievērsiet uzmanību cenai. Noteikti noskaidrojiet eļļas procentuālo daudzumu produktā. Tam jābūt 100 procentiem. Sastāvā nedrīkst būt piedevas. Tāpat izvairieties iegādāties eļļu, kas ražota Ķīnā vai jebkurā citā valstī, izņemot Maroku. Šāds produkts var saturēt daudzas piedevas, ķīmiskos elementus un smaržvielas, bet pašas eļļas saturs var būt ārkārtīgi mazs. Noteikti smaržojiet eļļu. Marokas izstrādājumam nekad nebūs spēcīgas smaržas un sintētiskas smaržvielas. Dabiskajai eļļai ir smalks riekstu aromāts.
Kā uzglabāt?
Vissvarīgākais noteikums ir eļļas uzglabāšana tumšā traukā. Ievērot šo noteikumu nav grūti, jo argāna eļļu parasti pārdod tumšās pudelēs. Izvēloties uzglabāšanas trauku, īpaša uzmanība jāpievērš tā kaklam – tas nedrīkst būt pārāk atvērts vai plats. Ideālas ir pudeles ar pilinātāju vai pudeles ar kaklu, kurā var ievietot tikai pipeti. Eksperti neiesaka iegādāties šo produktu, ja šis nosacījums netika izpildīts jau sākotnējā ražošanas posmā. Tas nozīmē, ka labāk neiegādāties preci nepareizā iepakojumā, jo pastāv liels risks iegūt viltojumu. Turklāt ir svarīgi atcerēties, ka eļļu var uzglabāt ne ilgāk kā divus gadus. Tādā veidā jūs varat pārbaudīt tā autentiskumu. Ja uz iepakojuma norādīts ilgāks glabāšanas laiks, tad visticamāk eļļa satur piedevas, kas nogalina derīgās īpašības. No šāda līdzekļa nebūs nekāda labuma vai tas būs niecīgs salīdzinājumā ar ieguvumu no dabīgā līdzekļa.
Medicīniskai lietošanai paredzēta argāna eļļa tiek iegūta, auksti presējot neapgrauzdētas sēklas, tāpēc tai ir gaišāka krāsa nekā pārtikas eļļai, un tai praktiski nav smaržas. Šajā produktā ir visaugstākais E vitamīna saturs (argāna eļļā ir trīs reizes vairāk E vitamīna nekā olīveļļā), kā arī daudz karotinoīdu, oleīnskābes (40-60%) un linolskābes (28-36%) taukskābju saturs. Turklāt eļļa satur stearīnu (6-8%), palmitīnu (13-16%), ferulskābes, polifenolus, triterpēna spirtus, fitosterīnus un skvalēnu, kas ir spēcīgs antioksidants.
Dažādu slimību ārstēšanai un profilaksei labāk izmantot eļļu no neapstrādātām sēklām - minimālas izejvielu pārstrādes dēļ, tajā ir vairāk vērtīgu vitamīnu, bioloģiski aktīvo un minerālvielu kā argāna pārtikas eļļā.
Argāna eļļa samazina risku saslimt ar sirds un asinsvadu slimībām un palielina šo slīmību ārstēšanas efektivitāti. Tā palīdz normalizēt asinsspiedienu un sirds ritmu, samazina holesterīna līmeni , uzlabo asins īpašības un var novērst iekaisuma attīstību sirdī un asinsvados. Tāpēc, argāna eļļu ieteicams lietot aterosklerozes, hipertensijas, koronāro sirds slimību, tromboflebīta, trombozes un varikozu vēnu profilaksei.
Šī eļļa paaugstina arī sēnīšu un baktēriju etioloģijas infekcijas un iekaisuma slimību ārstēšanas efektivitāti, jo tai piemīt pretiekaisuma īpašības un baktericīda iedarbība. Argāna eļļas izmantošana palīdz attīrīt organismu no kaitīgām vielām, uzlabo imunitāti , novērš novecošanos un samazina vēža attīstības risku.
Argāna eļļa spēj labvēlīgi ietekmēt vīriešu uroģenitālās sistēmas stāvokli un sieviešu dzimumorgānu apvidu, E vitamīna un karotinoīdu satura dēļ, kuriem ir svarīga loma reproduktīvās sistēmas darbībā (šīs vielas ir iesaistītas spermatoģenēzē un dzimumhormonu sintēzē).
Argāna eļļa palīdz uzlabot redzi . Tā labvēlīgi ietekmē redzes aparāta stāvokli, novērš kseroftalmijas, blefarīta, blefarokonjunktivīta, nakts akluma, kataraktas, glaukomas, diabētiskās retinopātijas, makulas deģenerācijas rašanos.
Šis produkts palīdz arī uzlabot glikozes izmantošanu, aknu un kuņģa-zarnu trakta funkcionālo stāvokli un palielināt insulīna ražošanu.
Lietojot ārīgi, eļļa uzlabo asinsriti un asins cirkulāciju, tai piemīt pretiekaisuma iedarbība, paātrina ādas sadzīšanu, aktivizē epitelizāciju un granulāciju, palīdz novērst sāpes locītavās un muskuļos. Tāpēc eļļu ieteicams ārīgi izmantot masāžai- osteohondrozes, podagras , artrīta un artrozes gadījumā , kā arī lietot traumu un dermatoloģisku slimību ārstēšanai. Šī eļļa iedarbojas uz ādu un, regulāri to lietojot, palīdzēs novērst rētu un rētaudu veidošanos pēc griezumiem, apdegumiem vai vējbakām.
Piesātināta ar vērtīgām vielām, kas labvēlīgi ietekmē ādas, matu un nagu stāvokli, argāna eļļu tradicionāli izmanto kosmetoloģijā kā neatkarīgu līdzekli un kā sastāvdaļu. Tādējādi to var iekļaut roku un sejas krēmos, balzāmos un maskās matiem un ādai, palīglīdzekļos kosmētikas noņemšanai, pēcskūšanās losjonos, lūpu balzāmos un lūpu krāsās, sauļošanās un ādu atjaunojošos “pēcsauļošanās” krēmos, kā arī dažādos higiēnas līdzekļos (ziepes, vannas putas, dušas želejas, šampūni).
Eļļa ātri uzsūcas, neatstāj lipīgu vai spīdīgu sajūtu, un tai ir diezgan plašs kosmētisks efekts. Tā mīkstina, baro, mitrina un atsvaidzina ādu, pasargā to no lobīšanās un izžūšanas. Eļļa arī atjauno ādas lipīdu līdzsvaru, kas tiek izjaukts biežas ziepju, dušas želeju un šampūnu lietošanas dēļ, un uzlabo tās barjerfunkcijas.
Argāna eļļa var palielināt ādas elastību un tvirtumu, izlīdzināt tekstūru, palīdzot izlīdzināt grumbas un stimulēt elastīna un kolagēna ražošanu. Šis līdzeklis paātrina ādas atjaunošanās procesu, aizsargā ādu no iekaisumiem un kairinājumiem. Eļļai piemīt pretiekaisuma un baktericīdas īpašības, tā normalizē tauku dziedzeru darbību un bieži tiek izmantota pūtīšu ārstēšanā. Šis vērtīgais produkts ir piemērots arī jutīgas un plānas ādas ap acīm, dekoltē un krūšu zonas maigai kopšanai. Uzlabojot limfodrenāžu, asins mikrocirkulāciju un asinsriti zemādas taukaudos. Eļļu bieži izmanto kā masāžas eļļu sastāvdaļu (arī pretcelulīta masāžai).
Argāna eļļa ir arī efektīva cīņā pret strijām, kas parādās grūtniecības laikā. Turklāt argāna eļļu bieži izmanto kā bāzes eļļu, kopā ar ēteriskajām eļļām aromterapijā. Jāpiebilst, ka argāna eļļa ir pazīstama arī kā efektīvs līdzeklis trauslu, bojātu un šķelto matu galu kopšanai. Eļļa, kas atjauno nedzīvu un blāvu matu struktūru, piešķir tiem veselīgu spīdumu, zīdainumu un maigumu, pasargājot no apkārtējās vides kaitīgās ietekmes. Eļļa baro un mitrina ādu, uzlabo asins apgādi matu folikulām, tai piemīt pretiekaisuma, antibakteriāla un pretsēnīšu iedarbība, kā arī tā normalizē ādas tauku dziedzeru darbību. To lieto alopēcijas, blaugznu un seborejas ārstēšanai .
Nav ieteicams lietot
Argāna eļļu nav ieteicams lietot individuālas produkta nepanesības gadījumos. Citiem cilvēkiem tā lietošana saprātīgos daudzumos ir absolūti droša.