Piparmētras lūpu balzams
Balzāms visā dzīves situācijām

Vīnogu kauliņu eļļa, bišu vasks, medus, divšķautņu asinszāle (Hypericum maculatum), parastā vībotne (Artemisia vulgaris), ābolu mētra (Mentha suaveolens), piparmētra (Mentha x piperita), ārstniecības salvija (Salvia officinalis).

Nozīme

Mētras dos, mazliet mentola efektu uz lūpu virsmas un patīkamu aromātu, kamēr citi elementi, dziļi iedarbosies uz pašām lūpām, tās aizsargājot un arī dziedējot no dažādām traumām un iekaisumiem.

Šai ziedei piemīt:

  • Pretvīrusu;
  • Pretiekaisuma;
  • Plaisājumu dziedējošs;
  • Barojošs;
  • Pret laika apstākļiem aizsargājošs;
  • Mitrinošs efekts!

Recepte

Lai izveidotu lielisku lūpu balzāmu būs nepieciešams:

  • 8 daļas eļļas;
  • 2 daļa bišu vaska;
  • 1 daļa medus;
  • ēteriskā eļļa pēc velmes.

Parasti šo balzāmu sagatavoju, ielejot katliņā ūdeni un tajā ievietojot metāla bļodu- pagatavošana "ūdens peldē!" Saliekot visas sastāvdaļas bļodiņā, ļauju tām kust uz nelielas uguns, taču nekādā gadījumā neļaujot masai sākt vārīties.

Bišu vasku ieteicams sarīvēt vai sagriezt smalkos gabaliņos, lai tas ātrāk izkustu un būtu mazāk jākarsē visa masa.

Smaržu dodošas sastāvdaļas varam pievienot pašas beidzamās, piemēram, uz eļļas nostādinātu lavandu, tādā veidā panākot, ka smarža nepazudīs pilnībā. Šiem balzāmiem ir iespējams pievienot arī ēteriskās eļļas, taču no šīs iespējas es parasti izvairos izmantojot dabīgu augu izvilkumus, kurus laikus sagatavo izteikti "smaržīgo" augu nostādinot uz eļļas. Taču jāsaprot, ka smarža tāpat reti kad būs izteikta. Tāpēc, var pielietot ēteriskās eļļas, ja zināt, ka tās ir dabīgas.

Pamatojums

Mazliet padomājot, sanāk brīnumainas lietas, no dabīgiem materiāliem var izgatavot arī dabīgus kosmētikas / lūpu kopšanas līdzekļus, kuri ne tikai lūpas aizsargās no laika apstākļu ietekmes, taču arī tās bagātīgi baros, aizsargās no vīrusu saslimšanām uz lūpā, un arī palīdzēs ar tiem tik galā (herpess vīrus jeb “aukstumpumpa”).

Mazliet arī par eļļām, kuras var pielietot:

Ķirbju eļļa Satur lielu daudzumu bioloģiski aktīvo vielu: fosfolipīdus, B1, B2, C, P vitamīnus, flavonoīdus, nepiesātinātās un polinepiesātinātās taukskābes. Ķirbju eļļa normalizē prostatas darbību un novērš adenomas veidošanos, paaugstina potenci. Tā ir noderīga pie aterosklerozes un sirds išēmiskās slimību ārstēšanas. Novērš žultsakmeņu veidošanos, aizsargā aknas un uzlabo kuņģa-zarnu trakta darbību, pazemina holesterīna līmeni asinīs, aizsargā pret saules apdegumiem, veicina audu reģenerāciju, stimulē organisma imunitāti, veicina matu un nagu atjaunošanos un paātrina to augšanu. Ķirbju eļļai ir pretiekaisuma, antiseptiska, pretsēnīšu, pretparazītu darbības. Lieto pie kuņģa un divpadsmitpirkstu zarnas čūlām. Izmanto kā mērci salātiem. Nerekomendē sildīt. Uzglabā tumšā, vēsā vietā, cieši noslēgtā pudelē.

Linsēklu eļļa Palīdz estrogēna izstrādē. Linsēklu eļļa ir arī spēcīgs antioksidants. Ārīgi to izmanto ādas un matu kopšanai (satur A un B grupas vitamīnus). Eļļu rekomendē lietot grūtniecēm un sirds slimniekiem, jo tā satur omega-3 taukskābes. Satur arī E un F vitamīnus. Linsēklu eļļa jālieto uzturā bez iepriekšējās termoapstrādes, jo karstums bojā eļļu – rodas nepatīkama smaka un tumša krāsa. Eļļa ir jāglabā ledusskapī, tumšā pudelē, derīguma termiņš ir ierobežots.

Mandeļu kauliņu eļļa Kosmetoloģijā pazīstama un uzskatāma par vienu no biežāk izmantojamām eļļām, tajā ir daudz E vitamīna un dažādi antioksidantu un skābju, to parasti izmanto, lai maigi koptu sausu un nogurušu ādu.

Olīveļļa Normalizē spiedienu, uzlabo sirds un gremošanas orgānu darbību. Ārīgi var izmantot kā dezinficējošo un atjaunojošo līdzekli. Rekomendē uzglabāt sausā, vēsā, tumšā vietā, tālāk no dažādiem virtuves aromātiem.

Sezama eļļa Ir bagāta ar vitamīniem, cinku un kalciju. Izmanto pie elpošanas sistēmas slimībām, anēmijas, iekšējās asiņošanas, vairogdziedzera hiperfunkcijas, pret helmintozi, pie paaugstināta kuņģa skābes daudzuma; to rekomendē lietot cukura diabēta slimniekiem. Sezama eļļa paaugstina trombocītu skaitu un uzlabo asins recēšanu. Palīdz nomest svaru pie aptaukošanās un stiprina ķermeni. Ir labs palīgs pie kuņģa-zarnu kolīta, nefrīta, pielonefrīta un nierakmeņu ārstēšanas.

Zemesriekstu eļļa Plaši izmanto cepšanai, mērču pagatavošanai. Izmantošana medicīnā: ārstē strutainas un slikti dzīstošas brūces, paaugstina potenci un libido, uzlabo atmiņu, uzmanību un dzirdi, pazemina holesterīna līmeni asinīs, uzlabo nieru un žultspūšļa darbību, novērš trombu veidošanos, nomierina nervu sistēmu. Zemesriekstu eļļas sastāvā nav holesterīna.

Valriekstu eļļa Veicina brūču, čūlu dzīšanu. Ir efektīvs līdzeklis psoriāzes, ekzēmas, furunkulozes, vēnu varikozes ārstēšanai. Izmanto kā notievēšanas un organisma atjaunošanas līdzekli. Stiprina asinsvadus, pazemina holesterīna izstrādi un kardioloģisko saslimšanu risku. Veicina radionuklīdu izvadi no organisma. E vitamīna avots.

Vīnogu kauliņu eļļa Augstu vērtēta lielā A un E vitamīna daudzuma dēļ. Padara tvirtāku ādu un to "atsvaidzina"! Tā, kā eļļa ir samērā šķidra, tad tā uz ādas neatstās spīdumu, bet ātri uzsūksies. Izmanto galvenokārt pret iekaisumiem un celulīta. Šī eļļa ir burvīga ar to, ka praktiski neizraisa alerģiskas reakcijas.