Lielā diždadža un plūmju evernijas ekstrakts
Lielā diždadža sakneņa un plūmju evernijas izvilkums eļļā

Padalīšos ar kādu eļļas recepti, kuru šodien pabeidzu es pats! Tā ir specifisku augu eļļa, kura ir pazīstama jau izsens un tieši plūmju evernijas dēļ, tā ir ar savu slepeno ieroci- tikai dārgā kosmētikā izmanto šo ķērpi. Par pamatu es ņēmu sezonā ievākto plūmju everniju un lielo diždadža sakni, aplēju tos ar vīnogu kauliņu eļļu un noliku tumsā nostāvēties uz aptuveni 5 mēnešiem.

Procentuāli šajā eļļas maisījumā lielāko pamatsastāvu iegūst nostādināta vīnogu kauliņu eļļa uz ķērpja- Plūmju evernija, vai biežāk sastopams ar nosaukumu ozolu ķērpis, jo vislabāk tas aug uz ozoliem. Ozolu ķērpis tiek izmantot jau izsens, arī dārgās un populārās kosmētikas ražošanā, taču tā ierobežotības dēļ, to nereti aizstāj ar citiem, mazāk vērtīgiem ķērpjiem, piemēram, pseidoeverniju. Ozolu ķērpi sākotnēji ir ne tikai jāievāc, bet arī jāatrod, jo tas izvēlas augt tikai tīrā vidē un specifiskā biotopā. Nereti var sajaukt arī ar cita ķērpja sugām, kuras nebūs kaitīgas, taču plūmju evernijas efekta nebūs.

Pēc pētījumu datiem, plūmju evernija sevī satur apmēram 80 vielas, kuras ir noderīgas cilvēku veselībai- vaski, tauki, sveķi, polifenolkarbonātu skābes (evernijas, usīnu, atranorīna, hloratronīna), ēteriskās vielas un pigmentus (hlorofils). Kā arī gļotvielas, evernijas skābi un tās ēteriskās vielas.

Evernijas skābe ir dabīgs un efektīgs antibiotiķis, kuru izmanto dažādu dermotoloģisko saslimšanu gadījumos.

Plūmju evernijā esošās miecvielas tonizē ādas šūnas. Tāpēc, līdzekļi ar plūmju everniju sastāvā tiek plaši pielietoti matu kopšanā, lai stiprinātu matu sīpolus un atjaunotu matu keratīna pārklājumu.

Evernija būs efektīvs līdzeklis arī ādas iekaisumu ārstēšanai.

Lielā diždadža saknes satur līdz 45% inulīna, bardāna ēterisko eļļu līdz 0.17%, tāpat ir arī palmitīna un sterīna skābe, sitosterīns un stigmasterīns, miecvielas, rūgtvielas un taukveidīgas vielas. Minerālie sāļi, cukurs, B grupas vitamīni, askorbīna skābi lielos daudzumos.

Lielo diždadzi izmanto plaši dažādu slimību ārstēšanā un tas ir viens no vērtīgajiem augiem. Dadža eļļu izmanto, pamatā, lai dziedētu apdegumus, brūces, apsaldējumus, matu izkrišanu un pret blaugznām.

Eļļas pamatā ir vīnogu kauliņu eļļa, līdz ar to, to var izmantot gan ādas kopšanai, gan arī matu veselībai, jo tā nebūs pārlieku bieza un radīs arī savu efektu. Vīnogu kauliņu eļļu es izvēlos kā optimālo variantu, gan cenas, gan tās īpašību, gan viskozitātes dēļ, taču var izvēlēties arī jeb kuru sev tīkamu eļļu. 

Izmantojot šo eļļu matu vai bārdas kopšanā, var pievienot pavisam nelielu daudzumu sausu čillī piparu, tas stimulēs matu sīpolu apasiņošanos un paātrinās matu augšanu.

Pētot, gan vienu, gan otru augu, šo eļļu var lietot arī uzturā un tas stimulēs dažādu veselības problēmu izzušanu, jo atsevišķi, kā viena, tā otra eļļa tiek pielietota arī uzturā- kā ārstniecības līdzeklis. Tāpēc iesaku, gatavojot šo eļļas maisījumu, izmantot par pamatu pārtikā lietojamas eļļas, nepievienot tai kosmētiskus līdzekļus un uz nostādināšanas un tālāk uz transportēšanas/ uzglabāšanas traukā pievienojiet zīmīti ar pamatu eļļas derīguma termiņu. 

Lietojot ārēji šo eļļu ieteicams, izlietot 3 gadu laikā, saprotot, ka ar katru gadu tā paliek aiz vien maz efektīvāka un maz efektīvāka!